نهی از منکر امروز، مقابله با «نفوذ»

۱۳۹۴-۰۸-۲۰ نظرات

بخش عمده ای از بیانات نوروزی امسال مقام معظم رهبری در جوار حرم مطهر رضوی به «امر به معروف و نهی از منکر» اختصاص داشت. رویکردی نو به این دو فریضة الهی در فرمایشات معظم له مشهود بود. تعیین محورهایی جدید به­عنوان مهم­ ترین معروف ها و مهم ترین منکرها بیانگر این نکته بود که امروز جغرافیای اجرای این دو واجب الهی، مختصات جدیدی پیدا کرده که باید شناخته و براساس شیوه ها و ابزار روز اقدام کرد.

تذکر معنادار رهبر انقلاب در این رابطه قابل تأمل است که: « معنای مهمّ امر به معروف و نهی از منکر را نباید به مسائل زیر نصاب اهمّیّت منحصر کرد؛ بعضی تصوّر می­کنند امر به معروف و نهی از منکر منحصر می­شود به­اینکه انسان به فلان زن یا فلان مردی که یک فرع دینی را رعایت نمی­کند تذکّر بدهد؛ البتّه اینها امر به معروف و نهی از منکر است، امّا مهم‌ترین قلم امر به معروف و نهی از منکر نیست.»

این رهنمودهای حکیمانة حضرت آیت الله خامنه ای در شرایطی بیان می شود که طرح حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر در مجلس تصویب می شود و امسال نیز به عنوان «سال ملت و دولت، همدلی و همزبانی» نامگذاری می گردد.

مرور فرمایشات مقام معظم رهبری از ابتدای سال تاکنون، در جهت تبیین همان محورها بوده است. «حفظ عزّت و آبروی ملّت ایران»، «اعتلای فرهنگ»، «سلامت محیط اخلاقی»، «سلامت محیط خانوادگی»، «تکثیر نسل و تربیت نسل جوان آماده‌ برای اعتلای کشور»، «رونق دادن به اقتصاد و تولید»، «همگانی کردن اخلاق اسلامی»، «گسترش علم و فنّاوری»، «استقرار عدالت قضائی و عدالت اقتصادی»، «مجاهدت برای اقتدار ملّت ایران و ورای آن و فراتر از آن»، «اقتدار امّت اسلامی و تلاش و مجاهدت برای وحدت اسلامی» به عنوان مهم‌ترین معروف ها و «ابتذال اخلاقی منکر»، «کمک به دشمنان اسلام»، «تضعیف نظام اسلامی»، «تضعیف فرهنگ اسلامی»، «تضعیف اقتصاد جامعه» و «تضعیف علم و فنّاوری»، به عنوان مهم ترین منکرها. شرایط داخلی کشور و رویدادهای منطقه و جهان اهمیت این محورها را نشان می دهد.

برآیند رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را می توان چنین بیان کرد که روح امر به معروف و نهی از منکر در جامعة اسلامی ما باید در جهت وحدت، اخلاق مداری و پیشرفت باشد. بزرگ ترین معروف در بیان رهبری، «حفظ نظام اسلامی» است و ما باید تمام امر به معروف هایمان در جهت تحقق این هدف مهم باشد. چرا که اگر این هدف محقق شد، نظام اسلامی ما تقویت و مستحکم می شود و هیچ قدرتی توانایی مقابله با آن را ندارد. از سوی دیگر بزرگ ترین منکر، «تضعیف نظام اسلامی» است که درواقع بزرگ ترین و خطرناک ترین آفت برای نظام جمهوری اسلامی نیز هست. زمینة این تضعیف نیز «اختلاف» است که دشمن با هدف ضربه به اصل نظام، در بین سطوح مختلف جامعه و مسئولین ایجاد می کند.

آنچه لازم است مورد توجه قرار داد این است که برای امر به معروف و نهی از منکر، باید درک شرایط زمان و شناخت کافی نسبت به معروف و منکر داشته باشیم. عزاداری برای حضرت سیدالشهدا ع یک معروف است. ولی دشمن با حربة نفوذ از طریق تشیع انگلیسی منکری مثل «قمه زنی» را در ظاهر یک معروف ترویج می کند. «اقتصاد مقاومتی» یک معروف است که ابزار آن رونق دادن به تولید و اقتصاد داخلی است و دشمن برای مقابله با آن منکری مثل «مصرف کالای خارجی» را تبلیغ می کند. «اعتلای فرهنگ و همگانی کردن اخلاق اسلامی» یک معروف است که صهیونیسم و استکبار با ابزار فرهنگی مثل ماهواره، شبکه های اجتماعی، هنر و … سعی در جایگزین کردن منکرهای فرهنگی در جامعه دارند.

امروز مقابله با «نفوذ» نهی از منکر است، چرا که دشمن با نفوذ می تواند جای معروف و منکر را عوض کند و جامعه را به انحراف کشانده و ضربة خود را به نظام اسلامی وارد نماید. بنابراین در امر به معروف و نهی از منکر، بصیرت لازم است تا با اطاعت از رهبری معظم، «نظام مقدس جمهوری اسلامی» را که میراث گرانبهای امام راحل ره و مرهون خون­ های پاک شهدای والامقام و فداکاری ایثارگران این کشور است، حراست نموده و در استمرار آن تلاش نماییم.

PrintFriendly and PDF

نظرات

مشاهده گفتگو

بدون نظر!

شما بایدوارد شوید برای ارسال یک دیدگاه.

اطلاعات شما امن خواهد بود!آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد. همچنین دیگر داده ها با سوم شخص به اشتراک گذاشته نمی شود.